Najlepšie tankovanie v meste a na diaľnici
Najlepšie tankovanie v meste a na diaľnici

Starostlivosť o motor: Výmena oleja, ako si poradiť

Už pri kúpe nového auta jedna z prvých informácií, ktorú zákazník dostane je servisný interval, ktorý hovorí o tom, ako často sa musí okrem iného vymieňať olej v motore. Pokiaľ máte nové auto, veľmi sa o výmenu oleja nestaráte, lebo všetko vyrieši autorizovaný servis.

Ale čo v prípade keď ak už auto nespadá do záručných podmienok a výmenu oleja si potrebujete zabezpečiť už vo vlastnej réžii? Pre tento prípad sme pripravili pár rád ako si poradiť.

1. Dodržujte servisný interval

Za každý okolností dodržujte servisný interval aj po ukončení záruky na Vašom vozidle. Olej slúži nie len ako mazadlo všetkých súčastí motora, ale aj ako odvádzač tepla, ktoré vzniká pri trení motorových súčastí ale aj ako zachytávač všetkých sadzí, ktoré vznikajú pri spaľovaní paliva priamo vo valcoch a neprejdú do výfukového potrubia. Aby ste zabezpečili všetky tieto vlastnosti je olej naozaj potrebné meniť podľa servisného intervalu.

2. Skracujte servisný interval

Bez ohľadu na to, či je auto v záručnom alebo pozáručnom období, odporúčame vymieňať olej v skrátených intervaloch. Nič tým nepokazíte, práve naopak, je väčšia šanca, že predĺžite život motora. Platí pravidlo, čím je olej  motore „čerstvejší“ tým lepšie fungujú jeho tri základné funkcie. V neskoršom období Vám pár aur za častejšiu výmenu oleja môže ušetriť stovky EUR lebo nebude musieť vymieňať opotrebované komponenty motora.

3. Charakteristika oleja

Používajte vždy rovnakú charakteristiku oleja. Každý motor má predpísanú charakteristiku oleja, napr. 5W30 alebo 10W40. Ako zistiť, ktorý olej je pre Vaše auto vhodný? Ak ste chodili do autorizovaného servisu, v motorovej časti si určite nájdete nálepku aký typ oleja sa používal do vášho motora. Ale ešte jednoduchšie je kliknúť si na tento odkaz a za pár sekúnd zistite úplne presne aký olej použiť.

4. Nepredlžujte interval výmeny oleja

Nesnažte sa ušetriť pedlžovaním intervalu. Vypomstí sa Vám to v opotrebovaní motora. Jediná možnosť ako ušetriť je kúpa alternaívnej značky oleja, kde môže byť rozdiel v cene na jednom litri oleja aj 5 EUR alebo aj viac. Na ČS TANKER nájdete na výber certifikované oleje CASTROL, EUROL alebo PEMCO. Každý z týchto olejov spĺňa normy výrobcov automobilov. Dokonca značka EUROL je dlhoročným účastníkom svetoznámych pretekov Paríž – Dakar. Výberom z týchto troch olejov Vášmu motoru len ulahodíte.

5.  Nejazdite bez oleja

Ste na ceste a prekvapí Vás kontrolka „málo oleja“. V každom prípade je ideálne okamžite zastaviť vozidlo. Nikdy neviete, či Vám z oleja ubudlo len minimálne množstvo alebo množstvo ohrozujúce funkčnosť oleja. V takejto situácii je rozumné zájsť na najbližšiu ČS a kúpiť olej, napríklad aj na základe linkov v tomto maily. Každopádne platí univerzálne záchranné krízové pravidlo. Ak neviete aký olej Vaše auto potrebuje, v núdzovej situácii môžete do auta naliať akýkoľvek motorový olej a čo v najkratšej možnej vzdialenosti sa dopraviť do najbližšieho servisu a vykonať servisnú výmenu oleja.

Odkazy na mazacie plány a vyhľadávače:

Pemco – oleje – EN

www.sct-online.sct-germany.de

Castrol – oleje – CZ 

www.castrol.com

 

Eurol – oleje – EN

www.eurol.comvyhľadávač si môžete stiahnuť aj do telefónu ako aplikáciu

 

Eurol – aditiva – EN

www.eurol.com

Ak Vás zaujíma čo znamenajú označenia olejov napr. 05W30 alebo 15W40, tak sledujte náš blog a dozviete sa zase o kúsok viac.